Ogrzewanie elektryczne - czy warto się na nie zdecydować?

422

Nowoczesne systemy grzewcze oparte o wykorzystanie energii elektrycznej cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów stawiających energooszczędne, nowoczesne budynki. Jakie możliwości daje ogrzewanie elektryczne, czy opłaca się postawić właśnie na nie oraz jak przygotować instalację opartą na działaniu elektryczności?

Kiedy warto zdecydować się na ogrzewanie elektryczne?


Jedną z najczęściej występujących sytuacji, w których inwestorzy decydują się na ogrzewanie elektryczne jest remont mieszkania związany z koniecznością odnowienia instalacji grzewczej. To właśnie instalacje elektryczne dają największe możliwości, gdy chcemy zmodernizować układ grzewczy bez konieczności ingerowania w konstrukcję budynku oraz bez znaczących zmian w sieci grzewczej.
Kolejną sytuacją jest ta, gdy chcemy istniejący już system ogrzewania doposażyć w dodatkowe elementy. Grzejniki elektryczne ceny doskonale dogrzewają chłodną i źle zaizolowaną dotąd łazienkę. Kominek elektryczny natomiast będzie niezawodny, gdy na zewnątrz trzaskają mrozy i gdy potrzebujemy wzmożonej ochrony przed chłodem w domu. Ogrzewanie podłogowe sklep natomiast pozwoli na znaczne zwiększenie komfortu zamieszkiwania w dużych przestrzeniach (np. kuchnia otwarta na salon, połączony z jadalnią). W każdej z tych sytuacji ogrzewanie elektryczne będzie najszybszą i najprostszą drogą do zwiększenia komfortu cieplnego wnętrza budynku.

Ogrzewanie elektryczne – zalety

Mimo dość wysokiego kosztu energii elektrycznej, elektryczne systemy grzewcze dają szereg korzyści. Przede wszystkim, możliwe jest bardzo precyzyjne sterowanie mocą grzania. W porównaniu do tradycyjnego centralnego ogrzewania działającego w oparciu o takie paliwa jak pellet drzewny czy węgiel, niweluje się problem powolnego wygaszania mocy grzewczej. Elektryczne ogrzewanie wystarczy po prostu wyłączyć jeśli zależy nam na tym, aby dość szybko przestało działać (głownie ze wzgłędow bezpieczeństwa). Również ze względów bezpieczeństwa istotna jest kwestia przegrzania się systemów. Nowoczesne systemy grzewcze elektryczne mają zabezpieczenia przed przegrzaniem – samoistnie wyłączają się, gdy ich temperatura sięga niebezpiecznego poziomu. Niebagatelną zaletą systemów grzewczych elektrycznych jest również możliwość bardzo precyzyjnego wyregulowania temperatury.

Ogrzewanie elektryczne – w jakiej formie?

Ogrzewanie elektryczne może przybrać formę tradycyjnych grzejników, ogrzewania punktowego lub ogrzewania płaszczyznowego (ogrzewanie podłogowe, sufitowe lub ścienne). Ogrzewanie podłogowe można również zainstalować w domu w formie przenośnych źródeł ciepła lub w formie kominka elektrycznego lub ściennego grzejnika elektrycznego. Może to być ogrzewanie konwektorowe lub ogrzewanie akumulacyjne.

0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *