Manipulacja w mediach

Przekazywanie informacji przez media

Media stały się potężną siłą w rękach władz państwowych. Można media wykorzystywać tak jak tylko się chce. W telewizji mamy przekazywane różne informacje, wiele z nich nigdy nie miało miejsca, ale my wszystkiego nie możemy przecież zweryfikować. Przydałyby się tutaj racjonalizm i analiza, ale nam się po prostu nie chce. Jeśli wydarzenia dzieją się tysiące kilometrów od nas to nie zależy nam na tym, co się tam dzieje. Jest wydarzenie? Przechodzimy do tego wszystkiego na porządku dziennym i nie sprawdzamy prawdziwych informacji. Osoby, które nieco więcej czasu spędzają w Internecie szukają innych przekazów i wtedy wiedzą jak sprawa wygląda naprawdę. Dzisiaj dużo przeróżnych, zmanipulowanych informacji przekazuje się ze świata arabskiego. Problem polega na tym, że ich język i pisownia dla większości z nas są za trudne i nie jesteśmy w stanie niczego sprawdzić. Gdyby tak było to sytuacja by się zmieniła i na pewno trudniej byłoby nami manipulować. Niestety nie mamy, co na to w najbliższym czasie liczyć.

Media kłamią?

Takie stwierdzenie pojawia się bardzo często, ale nie do końca można się z tym zgodzić. Po prostu stosują techniki manipulacji, które mają na celu nie przekazanie wszystkich informacji albo mają za zadanie ubarwić historie, o których mówić nikomu się nie chce. Widać to w programach telewizyjnych o różnych wydarzeniach z życia ludzi, wypowiada się jedna strona, która jest poszkodowana. Druga strona jest piętnowana, ale po jakimś czasie okazuje się, że to wcale tak nie wyglądało. Media oczywiście już nie są tym zainteresowane. Ich rola się zakończyła, widzowie posiedzieli przed telewizorami, obejrzeli reklamy i telewizja na tym bardzo dużo zarobiła. Jeszcze dzisiaj będzie w telewizji wiele innych podobnych materiałów, często całkowicie zmyślonych. My lubimy takie materiały oglądać, dlatego telewizja nam daje taką możliwość. My z niej korzystamy i mało, kiedy podejrzewamy, że coś jest nie tak. Wiele osób wierzy, że bohaterowie seriali są prawdziwi, a co dopiero wiadomości.

0 I like it
0 I don't like it

One Comment

  1. Oglądałam rolnik szuka żony i jestem zachwycona. To jest program dla mnie. Lubię takie historie, dlatego tak bardzo mi to przypadło do gustu. Po oglądalności wygląda na to, że wielu osobom się to spodobało. Już nie mogę się doczekać nowej edycji, która się niebawem pojawi na ekranie i tych emocji, które są z tym związane.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *