Wielu – szczególnie długotrwale – uzależnionych od alkoholu zapewne nie raz próbowało bezskutecznie skończyć z nałogiem. Najczęściej przyczyną jest występowanie przykrych dolegliwości psychofizycznych dających się we znaki po odstawieniu dostarczania trującego etanolu do organizmu. W ustroju alkoholika rozpoczyna się szereg reakcji chemicznych. Są one bardzo dotkliwe w odczuciu, zatem chory wybiera powrót do nałogu, by ich nie doznawać. Aby wygrać z alkoholizmem trzeba pozostać w stanie trzeźwym. Jak tego dokonać? Odpowiedź poniżej.
Zespół abstynencji alkoholowej – objawy
Poza ogólnym wyniszczeniem organizmu w aspekcie fizycznym (wątroba, trzustka, obniżona odporność, mózg, serce, itd.), nałóg alkoholowy wyrządza bardzo duże szkody w układzie nerwowym człowieka. Skutkuje to odczuwaniem nieprzyjemnych psychicznych doświadczeń. Te psychofizyczne reakcje nasilają się wraz z odstawieniem alkoholu i są zwane zespołem abstynencji alkoholowej. Wśród dolegliwości możemy tu wymienić:
- nieustanne drżenie całego ciała
- nudności i wymioty
- zaburzenia pracy serca
- nagłe i obfite poty
- złe samopoczucie
- ból i zawroty głowy
- bezsenność
- stany lękowe i depresyjne
- nadmierne pobudzenie
- omamy i halucynacje
Powrót do nałogu jest więc spowodowany chęcią „uciszenia” wyżej wymienionych doznań. Wobec tego chory dalej wyniszcza swój organizm doprowadzając do ryzyka trwałego kalectwa lub przedwczesnego zgonu.
Zespół abstynencji alkoholowej – jak się z nim uporać
Prawdą jest, że alkoholik nie dba o siebie. Często jego jedynym posiłkiem okazuje się być kolejna dawka alkoholu. Brak dostarczania potrzebnych składników pokarmowych powoduje ich niedobór w organizmie, a to z kolei jest źródłem jego wyniszczania. Skutki mogą być opłakane – od marskości wątroby poprzez niewydolność trzustki aż do przedwczesnej śmierci. By tego uniknąć, chory musi pozostać w trzeźwości. Nie jest to łatwe z uwagi na przykre objawy zespołu odstawiennego, który może samoistnie i epizodycznie powracać mimo braku spożywania alkoholu. Wówczas warto przygotować organizm na ten czas. Po detoksie należy przede wszystkim – poza psychoterapią – wdrożyć całkowitą zmianę niezdrowych nawyków żywieniowych. Dzięki optymalnie zbilansowanej diecie chory będzie mógł:
- łagodnie przejść napady objawów abstynencji alkoholowej
- szybko zregenerować wyniszczenia narządów wewnętrznych
- zyskać lepsze samopoczucie i chęć do trwania w trzeźwości
Zdrowe nawyki żywieniowe wyrównują poziom pozytywnych neuroprzekaźników w mózgu człowieka, o czym można przeczytać tutaj https://leczenieuzaleznienia.pl/blog/dieta-w-chorobie-alkoholowej/. Dla alkoholika jest to niezwykle ważny punkt, gdyż tak naprawdę nałóg alkoholowy charakteryzuje się nieustanną psychiczną gehenną. W obliczu dobrego samopoczucia w stanie trzeźwym ta walka ma ogromną szansę na sukcesywne zakończenie.