Laserowe urządzenia wielofunkcyjne – mają zalety, ale nie są bez wad

6

Laserowe urządzenia wielofunkcyjne są nazywane żartobliwie „kombajnami”. Producentom klasycznych drukarek wcale nie jest do śmiechu.

Wielofunkcyjne urządzenia laserowe już od kilku lat stopniowo wypierają z rynku tradycyjne drukarki. Podstawową zaletą tych urządzeń jest to, że konsument lub przedsiębiorca kupując jedno urządzenie otrzymuje aż trzy funkcje: drukowania, kopiowania i skanowania. Niektóre z urządzeń wielofunkcyjnych oferują także funkcję faksu.

Więcej funkcji, większe koszty?

Ceny wkładów do drukarek wielofunkcyjnych wykorzystujących technologię laserowego druku mogą okazać się wyższe w porównaniu z wkładami do drukarek klasycznych. Żeby nie kupować kota w worku, lepiej sprawdzić, jakie materiały eksploatacyjne dostępne na rynku są odpowiednie dla wybranej drukarki wielofunkcyjnej. Sprawdzając cenę i dostępność produktów masz pewność, że po zakupieniu drukarka nie pochłonie znacznej części domowego lub biurowego budżetu. Gdzie szukać tuszów i tonerów? To zależy do jakiej drukarki potrzebne są wkłady. Jeśli są to popularne urządzenia to wybór jest szeroki. W sklepie Inkhouse na przykład można znaleźć zamienniki do HP w dobrych cenach.

Producenci są sprytni

Niektórzy producenci wielofunkcyjnych urządzeń decydują się na zablokowanie użytkownikowi możliwości zastąpienia oryginalnego tonera zamiennym, alternatywnym wkładem. W związku z tym osoba, która kupi drukarkę nie sprawdzając, jakie tonery lub tusze się do niej stosuje, ile kosztują i czy można stosować zamienniki, może czuć się oszukana. Wielofunkcyjna drukarka z drogimi materiałami eksploatacyjnymi, bez możliwości używania alternatywnych (tańszych) wkładów, wcale nie jest taka użyteczna na jaką wygląda.

Energooszczędność też ma znaczenie

Wielofunkcyjne drukarki mają większe gabaryty niż klasyczne drukarki. Poza tym, oferują one więcej funkcji, więc siłą rzeczy, pobór mocy będzie w tym przypadku wyższy. Niemniej obecnym standardem są energooszczędne urządzenia. Wielofunkcyjne drukarki nowej generacji zwykle posiadają co najmniej jeden certyfikat świadczący o energooszczędności. Najbardziej popularnym certyfikatem jest Energy Star. Mniej popularnymi oznaczeniami są Nordic Swan i Blue Angel.

Wymiary

Bardzo często producenci określają wielofunkcyjne urządzenia mianem „kompaktowych”. Niemniej warto upewnić się, że pod względem wymiarów – szerokości, wysokości i głębokości – wybrany model nam odpowiada. Trzeba też pamiętać, że w specyfikacji technicznej drukarki producent podaje najczęściej tylko wymiary drukarki przy złożonych podajnikach (bo są mniejsze). Mamy takie czasy, że nie lubimy zagracać pomieszczeń, ani marnować przestrzeni. Ergonomiczne wielofunkcyjne urządzenia kompaktowe względem urządzeń starszej generacji (nie tak kompaktowe jak klasyczne drukarki) są już łatwo dostępne na rynku.

Podsumowanie

Wielofunkcyjne urządzenia drukujące mają zatem zaletę funkcjonalności, ale nie zawsze pozwalają zaoszczędzić. Gama materiałów eksploatacyjnych, energooszczędność i wymiary pozwolą stwierdzić, czy wybrany model rzeczywiście będzie odpowiednio spełniał swoje funkcje. Do głównych wad (nie wszystkich) wielofunkcyjnych urządzeń należą wysokie koszty zakupu wkładów do drukarki, zbyt duże wymiary i wysokie zużycie energii elektrycznej.

0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *