Do czego stosowane są regranulaty LDPE

Regranulat LDPE to specjalny rodzaj granulatu, który wytwarzany jest podczas procesu przetwarzania tworzyw sztucznych, wykonanych z polietylenu. Pozwala to na produkcję kolejnych wyrobów, dzięki czemu zastosowanie regranulatu LDPE, jest niemal nieograniczone. Oczywiście należy pamiętać, że występują one w wielu wariantach o różnych właściwościach, parametrach oraz gramaturze.

Regranulat LDPE w zależności od rodzaju, może być wykorzystywany do produkcji wielu różnych przedmiotów. Ważne jest, aby miał on podobne bądź też takie same właściwości, co pierwotne tworzywo. Popularność tego typu rozwiązań z każdym rokiem rośnie, co nie powinno nikogo dziwić, a to za sprawą tego, że są one skutecznym sposobem na ponowne wykorzystanie tworzyw sztucznych, które jak wiadomo, stanowią coraz większe zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Proces przetwarzania oraz wygląd regranulatu LDPE

Regranulat LDPE pozyskiwany jest w trakcie procesu związanego z recyklingiem tworzyw sztucznych i zazwyczaj przybiera formę niewielkich kuleczek (granulek) lub nitek o różnych kolorach. Występuje również w innych kształtach, jednak zanim dojdzie do wyprodukowania regranulatu, najpierw należy dokładnie oczyścić plastikowe odpady, które następnie są suszone i mielone w specjalnym młynie. Po wspomnianych czynnościach zachodzi konieczność ich ponownego suszenia, ponieważ pominięcie tego etapu mogłoby w znacznym stopniu zaburzyć proces recyklingu. Dlatego też nie wolno go pomijać. Na końcu umieszczany jest w maszynie wyposażonej w specjalne filtry, które pozwalają na produkcję regranulatu.

Właściwości granulatu

Właściwości regranulatu LDPE przede wszystkim zależą od rodzaju tworzywa sztucznego poddanego recyklingowi. Należy przy tym pamiętać, że w porównaniu z materiałem bazowym, uzyskany produkt będzie miał nieco gorsze parametry pod względem wytrzymałości i lepkości. Jednak nie oznacza to tego, że otrzymany w ten sposób regranulat nie będzie posiadał użytecznych właściwości, wręcz przeciwnie, ponieważ w tym przypadku mamy do czynienia z bardzo funkcjonalnymi produktami. Charakteryzują się one nie tylko odpornością na uszkodzenia mechaniczne, ale także na trudne warunki środowiskowe tj. wahania temperatur oraz dużą wilgotność. Zatem są one trwałym i lekkim rozwiązaniem, przeznaczonym do długotrwałego użytku.

Regranulaty LDPE – zastosowanie

Zastosowanie regranulatu LDPE jest niemal nieograniczone, dlatego też od lat wykorzystywany jest w przemyśle na wiele sposobów, a dokładniej mówiąc, służy m.in. do produkcji:

  • opakowań plastikowych tzw. wielokrotnego użytku,
  • worków na śmieci,
  • różnorodnych skrzynek i pojemników,
  • niektórych mebli w postaci np. regałów warsztatowych,
  • siatek na zakupy,
  • beczek,
  • rur,
  • kanistrów,
  • oraz folii używanej do owijania i zabezpieczania produktów.
0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *