Co wybrać na dach? Czyli jakie są najpopularniejsze materiały

Roof of the old building with balustrades around the perimeter on the background of skyscrapers at day

Dach budynku ma chronić przed opadami i chłodem, ale musi też pasować do elewacji domu i ładnie współgrać z otoczeniem. Podczas wyboru odpowiedniego pokrycia dachowego, nie możemy więc kierować się jedynie gustem, ale przede wszystkim tym jak kształtem dachu oraz konstrukcją budynku. Zanim więc zdecydujemy się na zakup konkretnego materiału, trzeba wiedzieć co można kłaść na konkretne typu dachów.  

Dachówka ceramiczna 

Jeden z najpopularniejszych materiałów, którego używa się do krycia dachów, jednak trzeba mieć na uwadze, że dachówki ceramiczne są ciężkie i nie nadają się np. na płaskie dachy. Ze względu na sposób montażu i oczywiście swoją masę, nie tylko problematyczne będzie ułożenie ich, ale takie dodatkowe obciążenia mogą stwarzać zagrożenie dla całej konstrukcji budynku. Za to świetnie sprawdzi się na dachach o kącie nachylenia powyżej 15 stopni i będzie pasować do domów w starym, dworkowym stylu. To co wyróżnia dachówkę ceramiczną to trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne. Nie uszkodzi jej słońce ani silny wiatr, a takie materiał ten może wytrzymać nawet kilkaset lat. 

Lekkie pokrycia dachowe wykonane z blachy 

Ciekawą alternatywą dla ciężkiej dachówki ceramicznej, jest lekka blachodachówka , które jest też znacznie lżejsza. Sprawdzi się więc wszędzie tam, gdzie zależy nam na tym, aby nie obciążać dodatkowo konstrukcji budynku. Ze względu na szeroki wybór kolorów oraz modeli, bez trudu uda się więc dobrać taki, który będzie pasować wizualnie do budynku. Kolejnym popularnym blaszanym pokryciem dachowym jest blacha trapezowa, która jest bardzo łatwa i szybka w montażu, sprawdzi się na płaskich dachach czy tych jednospadowych. Chociaż głównie kojarzy się nam z wielkimi konstrukcjami hal przemysłowych, to jednak idealnie pasuje też do nowoczesnych brył budynków. Jedyną wadą blachy jest akustyczność, zwłaszcza jeżeli korzystamy z poddasza, to odgłosy np. deszczu uderzającego o pokrycie mogą stać bardzo uciążliwe. Jednak można łatwo temu zaradzić, stosując odpowiednią izolację. 

0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *