Wiertarki promieniowe - jak działają

Tradycyjne, konwencjonalne wiertarki nie znajdują zastosowania w warsztatach zajmujących się obróbką dużych, ciężkich przedmiotów wykonanych z metalu czy też innych, niezwykle twardych materiałów. Potrzebne są tam profesjonalne urządzenia, które z ogromną precyzją i wytrzymałością pozwolą wykonywać operacje obróbcze otworów. Wiertarki promieniowe to maszyny, które idealnie się do tych zadań nadają. Przy ich pomocy można wiercić, rozwiercać i pogłębiać otwory nawet w najtrudniejszych w obróbce materiałach. Jak zatem działają te urządzenia, że z taką łatwością i precyzją wykonują operacje, z którymi nie radzą sobie tradycyjne wiertarki?

Budowa wiertarki promieniowej

Wiertarki promieniowe to największe i najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia wykorzystywane do wiercenia oraz obróbki otworów. Wbrew pozorom ich konstrukcja nie jest zbyt skomplikowana. Wiertarka promieniowa zbudowana jest z kilku części składowych. Głównymi jej elementami są:

  • podstawa oraz stół roboczy
  • kolumna wiertarki promieniowej
  • obrotowe ramię
  • wrzeciennik wiertarki promieniowej
  • układ napędowy
  • układ sterowania
  • układ elektryczny

Każdy z tych elementów pełni określone zadania i jest konieczny, aby wiertarka promieniowa pracowała precyzyjnie i wydajnie.

Zasada działania wiertarki promieniowej

Wiertarki promieniowe takie jak w ofercie https://polwelt.pl/oferta/wiertarki są najczęściej wykorzystywane do obróbki dużych i ciężkich przedmiotów, czyli wszędzie tam, gdzie konwencjonalne urządzenia sobie nie radzą. Za ich pomocą wierci się oraz roztacza otwory o większych średnicach. Materiał przeznaczony do obróbki mocuje się na stole roboczym za pomocą imadła lub innego oprzyrządowania przeznaczonego do jego unieruchamiania. Na przeciwległym końcu znajduje się narzędzie skrawające umieszczone w uchwycie wiertarskim, znajdującym się na wrzecionie. Ruchem urządzenia, w zależności od zastosowanego modelu wiertarki promieniowej, steruje się ręcznie za pomocą specjalnego pokrętła lub dźwigni. a w bardziej zaawansowanych technologicznie modelach, automatycznie. Prędkość obrotu wiertła dostosowuje się do konkretnego materiału, tak aby żaden z obrabianych elementów, ale także samo urządzenie skrawające, nie uległy uszkodzeniu. Wiertarki promieniowe mają niezwykle szeroki zakres obrotów i posuwów, dzięki czemu w każdym przypadku obróbki możliwe jest zastosowanie ekonomicznych prędkości skrawania. W czasie pracy wiertarki wiertło wykonuje ruch obrotowy oraz posuwisty, co pozwala mu stabilnie i z ogromną precyzją stopniowo zagłębiać się w opracowywany materiał.

0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *