Alkohol i papierosy – to jedne z najpopularniejszych używek. Niestety powodują spustoszenie w naszym organizmie. Na wyniszczenie narażone jest również serce. Nałogi wzmagają nie tylko pojawienie się chorób przewlekłych w mięśniu sercowym, ale też mogą doprowadzić do nagłej śmierci. Gdy uzależniony postanawia jednak z nałogu wyjść, rozpoczyna się okres rekonwalescencji organizmu. Zanim się on zregeneruje musi upłynąć jakiś czas. To samo dotyczy serca.
Alkohol i papierosy a serce
Nałogi bardzo negatywnie oddziałują na kondycję naszego układu sercowo naczyniowego. Mogą doprowadzić do:
- tachykardii – arytmia serca polegająca na utrzymującej się przyspieszonej częstości skurczów nawet w stanie spoczynku
- nadciśnienia tętniczego
- niewydolności serca
- innych arytmii
- choroby wieńcowej – powolnego obrastania w tłuszcz tętnicy doprowadzającej krew do serca
- zawału lub udaru i śmierci – w wyniku pojawienia się powyższych schorzeń
Badania donoszą, iż w samej Polsce palenie papierosów oraz picie alkoholu stało się jedną z głównych przyczyn śmiertelnych zawałów i udarów. Co zrobić, aby przerwać to błędne koło? Odpowiedź poniżej.
Zerwanie z nałogiem – co dalej z sercem
Zazwyczaj bywa tak, że dopiero niepokojące objawy zdrowotne stanowią przyczynę do chęci rzucenia nałogu „na poważnie”. Chory zmagający się np. z dusznicą piersiową przestaje normalnie funkcjonować i podejmuje decyzję o odrzuceniu używek. Z jednej strony ta zmiana jest czymś pozytywnym, z drugiej jednak to znak, że powinien zgłosić się natychmiast do kardiologa na diagnozę.
Po zerwaniu z nałogiem chory z objawami sercowymi powinien podjąć działania mające na celu przyspieszenie regeneracji organizmu, również serca. Poza całkowitym odrzuceniem używek, zmianą nawyków na zdrowsze, podjęciu adekwatnej psychoterapii, powinien również regularnie się badać. Aby dokładnie monitorować pracę serca, warto mieć w domu sprzęt umożliwiający badanie jak w gabinecie lekarskim. Może to być przenośne EKG, dzięki któremu będziemy mieć kontrolę nad arytmią serca. EKG wykrywa wszelkie niepokojące objawy, np. migotanie przedsionków, które jest często zapowiedzią zawału. Więcej o przenośnym EKG można przeczytać tu http://arytmiaserca.pl/produkt/kardia-mobile-6l/.
Warto zatem po wyjściu z nałogu zadbać o regenerację organizmu nie tylko za sprawą zmiany trybu życia na zdrowszy, ale również regularnych badań, by w porę zareagować i uniknąć przykrych powikłań.