Przenośnik taśmowy - budowa i zastosowanie

Taśmociągi są powszechnym zjawiskiem w różnych branżach i gałęziach gospodarki. Ich wpływ na usprawnienie działań produkcyjno-usługowych jest bardzo istotny. To codzienny widok na placach budowy, kopalniach czy w centrach logistycznych. Zastanawiasz się nad zakupem maszyn do firmy? Zobacz, jak działa i gdzie zastosowanie znajduje przenośnik taśmowy.

Sprawne działanie każdego procesu produkcyjnego jest istotnym filarem dobrze działającej firmy w branży przemysłowej. Nie może w nim zabraknąć urządzeń wspomagających transport produkowanych urządzeń lub asortymentu stanowiącego zasób firmy. Firma Wikoma dostarcza na rynek transportery oraz przenośniki taśmowe mające zastosowanie w wielu przedsiębiorstwach. Mogą one z powodzeniem stanowić element całego procesu produkcyjnego, ale także służyć jako osobne stanowisko pracy.

Działanie przenośnika taśmowego

Jak sama nazwa wskazuje, przenośnik taśmowy służy przede wszystkim do transportu różnego rodzaju przedmiotów z punktu A do punktu B. Elementem pociągowym w konstrukcji transportera jest taśma. Materiał, z jakiego się ją wykonuje to guma, silikon lub bawełna. Konstrukcja przenośnika opiera się głównie o zapętlenie taśmy wokół przeciwległych rolek, nazywanych inaczej krążnikami.

Za wprawienie taśmy w ruch odpowiadają specjalne bębny. Ich zadaniem jest także utrzymanie odpowiedniego napięcia taśmy, zapewniając tym samym płynny transport. Kiedy taśma nie jest prawidłowo napięta, wtedy opada, zatrzymując cały proces transportu. Innymi elementami wchodzącymi w skład całego urządzenia są:

  • bębny odchylające oraz odginające taśmę,
  • urządzenia czyszczące (taśmę oraz bębny),
  • inne urządzenia jak waga czy wykrywacz metalu.

Gdzie znajduje zastosowanie transporter taśmowy

Maszyny transportujące towary znajdą swoje zastosowanie w wielu miejscach. Branża najczęściej korzystająca z ich dobrodziejstw to przemysł. Poza tym można je spotkać w mniej oczywistych okolicznościach. Przenośnik taśmowy można spotkać w takich miejscach jak:

  • kopalnie – transportują surowce oraz kruszywa, służą do załadunku pojazdów,
  • magazyny – taśmy służą do transportu asortymentu, a także jego sortowania,
  • sortownie śmieci – ze względu na dużą ilość materiału do posortowania, konieczna jest równie duża liczba transporterów,
  • maszyny mobilne – stosowane często w pojazdach rozsypujących piasek na drogę lub maszynach wykorzystywanych do budowy nawierzchni dróg,
  • zakłady przemysłowe – wspomaganie procesu produkcji, dzięki przenoszeniu produktów z jednego etapu na drugi.
0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *