Na przestrzeni ostatnich lat, śmiało można powiedzieć, że okna plastikowe dominują na polskim rynku. Co sprawia, że są tak popularne? Niewątpliwie ich główną zaletą jest stosunkowo niska cena, oraz profile okienne, nie wymagające konserwacji, w odróżnieniu od drewnianych odpowiedników. Czy jednak okna drewniane odchodzą w zapomnienie?
Bo przecież nie brakuje osób kochających wręcz ten naturalny i ekologiczny surowiec. Właśnie ta sympatia do drewna jest motywacją do szeregu działań konserwatorskich, które dogodne nie są. Wszystko ma swoje wady i zalety, dlatego przy wyborze jednej z dwóch opcji dobrze jest najpierw wnikliwie poznać temat, aby dokonać świadomego wyboru.
Drewno czy plastik
Pozornie ludziom pamiętającym jakość produktów tworzonych w czasach PRL-u wydawać się może, że to co nowsze, czyli plastikowe niesie ze sobą większą wartość. Prawda jest jednak taka, że porównując okna plastikowe i drewniane, możemy dojść do wniosku, że oba rodzaje okien mogą mieć bardzo podobną szczelność i zbliżone parametry akustyczne, jeśli np. okucia i szyby będą takie same. Ponadto na korzyść okien drewnianych przemawia wytrzymałość ram. Surowiec naturalny górą!
Natomiast trudno wystawić jednoznaczny werdykt dla którejś ze stron, jeśli porównać wentylację grawitacyjną, ponieważ oba rodzaje okien mogą być szczelne lub rozszczelnione w podobnym stopniu. Polskie normy odnoszące się do wentylacji grawitacyjnej okien mieszkań, podają współczynnik infiltracji, przynajmniej na poziomie 0,3. Podczas zakupu dobrze jest zapytać się o ten parametr. Okna muszą spełniać ten konkretny warunek normowy, ponieważ zapewnienia sprzedawcy, że przecież okna przy odpowiednim ustawieniu klamki dają oczekiwany przepływ powietrza, tym bardziej, że posiadają mikrowentylację, mogą okazać się nie sprawdzone w praktyce i nie przynieść nam oczekiwanej satysfakcji.
Wentylacja grawitacyjna takich okien w praktyce wyglądałaby tak, że musiałyby być ustawione ciągle na rozszczelnienie, a to z kolei w tym przypadku oznacza, że okna takie tracą wtedy swoje właściwości akustyczne, oraz cieplne w odniesieniu do wartości podawanych przez producenta, ale dla okien szczelnie zamkniętych(!).
Jakie wady
Jeśli chodzi o wady drewnianych okien, na pewno należy wymienić konieczność ich okresowej renowacji. Tutaj należy wspomnieć, że drewno jest obecnie najczęściej pokrywane farbami i lakierami o właściwościach paroprzepuszczalnych, tak więc nie odpryskują tak łatwo, ani się nie łuszczą. Oznacza to, że podczas odnawiania wystarczy użyć papieru ściernego średniej gramatury, aby tylko zmatowić powierzchnię. Można też użyć specjalistycznego środka, pokrywającego starą powłokę. Niezależnie od wybranej metody, ostatecznie nakładamy nową warstwę lakieru lub farby. Do wad plastików należy ich nieekologiczność, jeśli chodzi o materiał ramy. Rama w tym typie będzie też bardziej zimna, w porównaniu do okien drewnianych. Należy też pamiętać, że izolacyjność cieplna szyby i okna to dwa różne parametry. Oznacza to, że rama będzie zimniejsza od szyby, więc im mniejsze okno, tym różnice między izolacyjnością okna Trójmiasto i szyby stają się bardziej znaczące.