Pierwsze tygodnie życia szczeniaka, to okres niezwykle wzmożonego rozwoju. W tym szczególnym czasie ważne jest, aby zwierze było już pod opieką weterynaryjną. Podczas pierwszej wizyty lekarz przeprowadza badanie kliniczne, które pozwala stwierdzić, czy pies rozwija się prawidłowo.
Kiedy pierwsza wizyta u weterynarza ze szczeniakiem
Jeżeli poród psa przebiegł bez żadnych komplikacji, siłami natury, a nie poprzez wykonanie cięcia cesarskiego przez lekarza weterynarii, oraz jeśli funkcje życiowe szczeniaka były wtedy prawidłowe (nie doszło do zatrzymania akcji serca, problemów z oddychaniem itd.), to na pierwszą wizytę należy przyjść po mniej więcej tygodniach od porodu. Jedną z czynności, które podejmuje wtedy weterynarz, jest ocena narządu wzroku. Lekarz kontroluje również procesy gojenia w obrębie pępka (po cięciu pępowiny), określa czy nie doszło do nadkażenia bakteryjnego w tych okolicach. Sprawdzana jest również temperatura ciała, waga, szacuje się wielkość dawek posiłków, oraz moment, w którym szczeniaka będzie można odstawić od suki i zacząć podawać karmę. Weterynarz może też ocenić kolor błon śluzowych możne stwierdzić czy pies nie ma krwotoku wewnętrznego (wówczas błony śluzowe są blade) lub podtrucia (wtedy można zaobserwować kolor wiśniowy). Ważne jest także sprawdzenie dziąseł pod kątem ewentualnego występowania stanu zapalnego (często spowodowanego u szczeniaków początkami wyrzynania się zębów mlecznych). Dziąsła badane są również podczas sprawdzania tzw. czasu kapilarnego (badanie CRT) – weterynarz robi to poprzez krótki nacisk na dziąsło, które powoduje zmianę koloru. Kolor ten powinien wrócić do standardowego po czasie nie dłuższym niż dwie sekundy, jeśli kolor wraca wolniej, może to świadczyć o zaburzeniach krążenia.
Pierwsza wizyta wiąże się także z odrobaczeniem wewnętrznym psa, ze względu na ewentualne występowanie tzw. endopasożytów, np. tasiemców i nicieni. Szybkie odrobaczenie młodego psa jest istotne, ponieważ ewentualne bytowanie pasożytów może wiązać się z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi (biegunka, wymioty, wzdęty brzuszek). Pasożyty działają również immunosupresyjnie tzn. osłabiają układ odpornościowy, przyczyniając się do zwiększonej podatności na choroby zakaźne.
Kiedy następna wizyta
Po pierwszej wizycie warto przyjść na kontrolę (i ewentualne ponowne odrobaczanie) za około dwa tygodnie. Jeśli stan zwierzęcia jest dobry, kolejne terminy wizyt reguluje przede wszystkim kalendarz szczepień.
Niezależnie od wieku Twojego pupila, serdecznie zapraszamy do przychodni weterynaryjnej Zdrowy Zwierz w Warszawie. Dzięki doświadczeniu naszego personelu, a także nowoczesnemu wyposażeniu lecznicy, jesteśmy w stanie skutecznie zadbać o zdrowie naszych czworonożnych pacjentów. Więcej informacji: http://zdrowyzwierz.waw.pl/o-przychodni