Bezsprzecznie żadna domowa uroczystość nie może odbyć się bez domowych wypieków. Ponadto z pewnością każda gospodyni domowa ma w swojej kuchni co najmniej kilka form do pieczenia, których z chęcią używa, aby przygotować wypieki na wyżej wspomniane okazje. Nie da się ukryć, że wybór form do pieczenia jest ogromny, jeżeli masz wątpliwości co do tego czy posiadasz w swojej kolekcji wszystkie niezbędne typy – przeczytaj nasz tekst, a z pewnością zgłębisz swoją wiedzę na temat form do pieczenia.
Blaszane formy do pieczenia – co warto o nich wiedzieć
To właśnie formy do pieczenia wykonane z blachy są najczęściej spotykane w domach. Ten rodzaj form charakteryzuje się krótkim czasem nagrzewania się oraz lekkością, dzięki temu możemy mieć pewność, że ciasto upiecze się w równomierny sposób. dziwnego, ponieważ są to bardzo uniwersalne formy, które nadają się do przyrządzania ciast drożdżowych, kruchych, babek czy biszkoptów. Z tego rodzaju materiału powstają:
- tortownice,
- formy do babek,
- blachy do biszkoptów,
- formy do pizzy,
- keksówki,
- formy do babeczek/muffinek.
Formy do pieczenia z powłoką nieprzywierającą
Formy tego typu są wykonane ze stali węglowej, a ponadto pokrywa je powłoka nieprzywierająca, która zapobiega przypalaniu się wypieków. Zaletą form tego typu jest brak konieczności pokrywania ich tłuszczem, dzięki temu ciasto ma mniej kalorii. Taka powłoka jest bardzo łatwa w czyszczeniu.
Ceramiczne formy do pieczenia – dlaczego warto je kupić
Taki typ form do pieczenia daje gwarancję, że będą nam służyć przez długie lata. Są bardzo trwałe, nie ulegają procesowi rdzewienia ani nie odkształcają się. Niemniej jednak przed ich użyciem konieczne jest wysmarowanie takiej formy tłuszczem. Warto również wiedzieć, że czas pieczenia ciasta w takiej formie może być zdecydowanie dłuższy niż na przykład czas pieczenie w formie blaszanej.
A może formy do pieczenia ze szkła żaroodpornego
Jeżeli chcesz wybrać najlepszy typ szkła żaroodpornego, to postaw na szkło borokrzemowe, które jest odporne zarówno na szok termiczny, jak matowienie. Tak samo jak formy ceramiczne, formę żaroodporną również należy wysmarować tłuszczem, a czas pieczenia w niej też może być nieco dłuższy. Niemniej jednej plusem takiej formy jest jej uniwersalność, ponieważ oprócz ciast można w niej piec również pieczenia czy zapiekanki.
Formy silikonowe – bez nich się nie obejdzie
Ten typ formy jest w pełni trwały oraz uniwersalny. Można ich używać zarówno do pieczenia w piekarniku, jak i do mrożenia deserów w zamrażarce. Silikon jest przecież odporny na temperaturę. Kolejną ich zaletą jest brak konieczności smarowania takiej formy tłuszczem, a nawet i wykładania jej papierem.