Jakie obrazy pasują do klasycznego salonu

obrazy do salonnu

W tym artykule zastanowimy się jakie dekoracje na ściany zastosować w przypadku salonu w stylu klasycznym. Wbrew pozorom większość klientów ma z tym spore problemy.

Salon to stolica naszego domu

Salon to miejsce wyjątkowe w każdym domu czy mieszkaniu niezależnie od jego metrażu. To tutaj zazwyczaj rozgrywa się nasze życie towarzyskie. Do salonu zapraszamy gości, siadamy przy niedzielnym obiedzie czy po prostu oglądamy telewizję. Salon determinuje odbiór przez gości całego domu. To miejsce reprezentacyjne, które z jednej strony ma budzić podziw, z drugiej podkreślać styl aranżacji całego mieszkania. Dzisiaj na tapetę weźmiemy styl klasyczny i spróbujemy dobrać do niego odpowiednie obrazy do salonu.

Styl klasyczny zawsze na czasie

Jeżeli zadecydowaliśmy się urządzić mieszkanie w stylu klasycznym to niesie to za sobą jedną, podstawową korzyść. Ten typ aranżacji, nigdy – bez względu na to jak będzie zmieniała się moda nie wypadnie z obiegu. Istnieje wiele różnych stylów projektowania mieszkań: skandynawski, rustykalny, prowansalski, kolonialny czy industrialny. Wspólnych mianownikiem dla w/w stylowych aranżacji mieszkań jest to, że istnieją okresy, kiedy część z nich wychodzi z mody. Oczywiście po jakimś czasie „historia lubi się powtarzać” i dany styl wraca do łask (tzw. moda retro). Nie mniej jednak zasadniczą różnicą między wymienionymi stylami, a opisywanym przez nas klasycznym jest to, że zawsze jest na czasie.

Obrazy do salonu klasycznego

Z zasady klasyka lubi spokój i harmonię. Trzeba pamiętać jednak, że styl klasyczny może mieć wiele twarzy. Zasadą, którą warto się kierować przy dekoracji ściany w takiej sytuacji jest to, aby obraz odzwierciedlał nie tylko styl aranżowania całości mieszkania, ale także nasze zainteresowania. Nie powinniśmy kupować obrazów z tematyki, której nie znamy, nie lubimy lub zwyczajnie do nas nie pasuje. Tak samo, jeżeli aranżujemy wnętrze w stylu klasycznym nie powinniśmy wieszać na ścianie obrazów abstrakcyjnych, które dedykowane są raczej do wnętrz w nowoczesnej odsłonie.

Wybierzmy obraz według naszych zainteresowań


Przykładem doboru dekoracji do salonu w stylu klasycznym według naszych zainteresowań mogą być obrazy polowań. Bardzo często widnieją one w salonach osób, dla których myślistwo i łowiectwo to nieodłączne, życiowe pasje. Taki obraz potrafi powiedzieć nam wiele o jego właścicielu. W tej sytuacji moglibyśmy zaproponować klientowi obrazy Ivana Ivanowicza Szyszkina – uznanego rosyjskeigo pejzażysty, który słynął z malowania pejzaży w lesie.

…albo utożsamiający nas z miejscem zamieszkania

Innym kryterium wyboru obrazu może mieć poczucie przywiązania do miejsca zamieszkania. Zauważmy, że często wybierając się do nadmorskich kurortów czy nawet swoich znajomych w ich salonach możemy zobaczyć obrazy marynistyczne. One uświadamiają nam, że właściciel jest mocno powiązany do określonego regionu w którym mieszka i czuje się z tego dumny. Podobna sytuacja ma w przypadku obrazów miast. Mieszkaniec Gdańska będzie dumny, jeżeli w jego salonie zawiśnie piękny obraz panoramy tego miasta lub jego zabytków.

Kwiaty i martwa natura zawsze modne


Obrazy z kwiatami, piękne i dostojne zawsze podkreślą znaczenie salonu. Szczególnie dobrze wypadną tutaj obfite bukiety kwiatów w wazonie, maki czy róże, które swoją piękną i dostojną czerwoną barwą przyciągną oczy gości, wzbudzając w nich skryty podziw. Martwa natura to z kolei propozycja dla osób, które charakteryzują swoje mieszkania w stylu lat 80-tych i 90-tych.

Wielcy mistrzowie malarstwa i polscy artyści


Reprodukcje dzieł wielkich mistrzów malarstwa światowego jak i polskich malarzy doskonale sprawdzą się w każdym salonie. Obrazy takich artystów jak Gustav Klimt, Salvador Dali, Tamara de Łempicka, Vincent Van Gogh, Leonardo da Vinci, Claude Monet i inni to klasyka malarstwa. Te propozycje zawsze będą na czasie, bez względu na to czy od ich zakupu minie 5, 10 czy 50 lat. W przypadku malarstwa polskiego hitem w ostatnim czasie są obrazy patriotyczne, a także obrazy batalistyczne przedstawiające ważne wydarzenia z historii naszego kraju.

1 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *