Tradycyjne, śląskie wesele to uroczystość z rozmachem, na której nie brakuje jedzenia, alkoholu i przede wszystkim tańców. Niemniej jednak praktykuje się również śląskie tradycje weselne, które nie wydają się zanikać. Oto jak wygląda prawdziwe, śląskie wesele.
Tradycje przedślubne
Śląskie wesele nie zaczyna się w dniu zaślubin, gdyż para młoda, przygotowując się do uroczystości, praktykuje niektóre najważniejsze tradycje. Wśród nich można wymienić:
- dzielenie się kołoczem weselnym- jest to ciasto drożdżowe z serem bądź makiem i posypką; tradycyjnie wręczane najbliższej rodzinie oraz przyjaciołom,
- tłuczenie szkła- ma to przynieść parze młodej szczęście na nowej drodze życia,
- tworzenie „bramy”- blokowanie parze młodej wyjazdu z domu do kościoła (zazwyczaj przez sąsiadów); rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wręczenie blokującym butelki weselnej wódki,
- wykupienie panny młodej- pan młody, zanim zobaczy swoją przyszłą żonę, musi licytować się z jej ojcem bądź świadkową co do jej „wykupienia”. W tym przypadku również pomocna może okazać się butelka wódki.
Jak świętuje się wesele na Śląsku?
Wesele na Śląsku to impreza, którą osoby z innych województw z pewnością zapamiętają na długo. Przede wszystkim nie brakuje na niej jedzenia- na obiad tradycyjnie musi zostać podana rolada, kluski oraz czerwona kapusta. Co istotne, zwykle na Śląsku nie porcjuje się dań. Podawane są one na paterach i każdy gość może zjeść tyle, ile będzie chciał. Wesele na Śląsku obfituje również w różnego rodzaju alkohole- najczęściej para młoda stawia na stole wódkę, piwo i wino. Pannie młodej oraz panu młodemu towarzyszy „drużyna”, zwykle złożona z panien i kawalerów (są to druhowie i druhny). Niemniej jednak kluczową rolę w organizacji przyjęcia odgrywają świadkowie, zwani też starostami weselnymi. Śląskie wesela zwykle rozpoczynają się stosunkowo wcześnie, gdyż w okolicach południa. Trwają natomiast do białego rana.
Pozostałe tradycje weselne na Śląsku
Popularne na Śląsku jest świętowanie przy akordeonie- grający na nim ma uświetnić przyjęcie, choć niekoniecznie bierze w nim czynny udział przez cały czas trwania. Ważnym elementem są także oczepiny, które odbywają się o północy. Panny łapią welon, kawalerowie natomiast muszkę lub krawat pana młodego. Znamienne dla śląskiego wesela jest podawanie tortu zaraz po obiedzie, a nie jak w innych miejscach, w okolicach północy. Wtedy natomiast gościom serwowana jest kolacja na ciepło, najczęściej jest to pieczone prosie, które w efektowny sposób wjeżdża na salę w asyście państwa młodych i obsługi kelnerskiej.