Jak wybrać dobry piec na pellet

W obecnych czasach bardzo popularnymi urządzeniami spalającymi paliwa stałe są piece na pellet. Ich popularność z roku na rok rośnie, głównie ze względu na coraz wyższe ceny gazu i węgla. Taki kocioł ze względu na zautomatyzowany system działania wykorzystywany jest w różnych systemach centralnego ogrzewania. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, które stawiają na ekonomiczny i ekologiczny sposób ogrzewania swojego budynku.

Dlaczego warto postawić na piec na pellet

Działanie takiego kotła polega na spalaniu pelletu i wytwarzaniu energii cieplnej. Producenci oferują nowoczesne piece na pellet, które są znacznej części zautomatyzowane, proste w obsłudze i wygodne w eksploatacji. Ponadto kotłownie łatwo utrzymać w czystości i nie trzeba dużo płacić za paliwo opałowe.

Zaprogramowana automatyka steruje całą pracą urządzenia. Głównym elementem jest korpus z wymiennikiem, gdzie zamontowany jest automatyczny palnik. Wyposażony jest on w elektryczną zapalarkę, która rozpala paliwo, część paleniskową i wentylator. Drugim istotnym elementem jest zbiornik, gdzie przechowywane jest paliwo. Za pomocą podajnika pellet ze zbiornika przekazywany jest w odpowiednich ilościach do palnika.

Na co zwrócić uwagę wybierając kocioł na pellet

Decydując się na zakup kotła na pellet należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych czynników. Najważniejsze parametry to:

  • zapotrzebowanie budynku na moc cieplną,
  • podgrzewanie odpowiedniej ilości ciepłej wody użytkowej,
  • warunki montażu w kotłowni, czyli powierzchnia i wymiary
  • podłączenia do komina,
  • odpowiednia wielkość zbiornika na paliwo.

Piece na pellet mogą być wyposażone w powiększone zbiorniki paliwa, a także systemy uzupełniania paliwa z magazynu zewnętrznego. Ważne jest to, aby wybrać zbiornik odpowiedniej pojemności, ponieważ wtedy użytkownik będzie wygodnie korzystał z urządzenia, a paliwo będzie uzupełniane raz na tydzień.

Do małych kotłowni najlepiej jest wybrać kocioł o małych wymiarach w formie kompaktowej. Mają one takie samo standardowe wyposażenie oraz automatyczne czyszczenie palnika i wymiennika. Kotły pelletowe mają też zamontowany moduł hydrauliczny, dzięki czemu automatyka pracuje w trybie pogodowym oraz współpracuje z termostatami zamontowanymi w domu.

Jaka jest cena piecy na pellet

Producenci oferują piece na pellet w różnych cenach. Wszystko zależy od mocy urządzenia, jakości sprzętu, dodatkowego wyposażenia oraz automatyzacji. Wszystkie parametry można znaleźć w katalogu i cenniku. Najważniejsze jest to, aby kocioł spełnił oczekiwania zamawiającego i zapewnił wysoką sprawność przy niewielkim zużyciu paliwa. Bezpieczne i sprawdzone modele posiadające świadectwa emisyjne, certyfikaty i atesty oferuje firma KOMINKI – WANAT.

0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *