Jak przebiega kalibracja alkomatu

Pomimo tego, że domowe alkomaty cieszą się coraz większą popularnością, wiele osób nie ma na o nich zbyt dużego pojęcia. Każdy alkomat działa jednak na podobnej zasadzie i jeśli chcemy mieć pewność, że nasze urządzenie spełnia swoje zadanie, powinniśmy zdawać sobie sprawę z kilku istotnych rzeczy. Nie każdy wie, że alkomat może się rozkalibrować, czyli rozregulować. Aby zawsze czuć się bezpiecznie i móc polegać na wynikach pomiarów naszego urządzenia, musimy wiedzieć czym jest kalibrowanie alkomatu i jak ono przebiega.

Kalibracja alkomatu – w jakim celu się ją wykonuje


Jak już wspomnieliśmy wcześniej, alkomat, jak każde urządzenie elektryczne może się rozkalibrować. Wtenczas wyświetlane przez niego wyniki pomiarów mogą odbiegać od wartości rzeczywistych. Czym to grozi? Oczywiście, skutki mogą być katastrofalne i doprowadzić w najlepszym wypadku do utraty prawa jazdy, a w najgorszym do ogromnej tragedii. Urządzenie może pomylić się w obie strony – jeśli wiemy, że nie spożywaliśmy alkoholu, a alkomat wskazuje stężenie wyższe niż 0, np. 0,5 promila. Wiemy wtedy, że nasz alkomat nie działa prawidłowo, co nie oznacza absolutnie, że jest zepsuty. Wtedy powinniśmy umówić się, na kalibrację alkomatu.

Dlaczego nie mogę skalibrować alkomatu w domu


Czynności kalibracyjnych nie można niestety wykonać w zaciszu domowym. Kalibracja alkomatu musi odbywać się w warunkach serwisowych, aby zapewnić optymalne warunki i zachować normy bezpieczeństwa. Potrzebne do tego celu jest również specjalne oprogramowanie i tzw. symulatory. Tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że kalibrowanie przebiegło prawidłowo i otrzymać potrzebny certyfikat.

Jak przebiega kalibracja alkomatu


Proces ten, musi zostać przeprowadzony przez doświadczony i przeszkolony do tego celu personel. Podczas kalibracji, ustawia się urządzenie ponownie tak, aby wskazywało znów poprawne wyniki. W trakcie tego procesu, wprowadza się do alkomatu powietrze o konkretnym stężeniu, np.: 0.20‰, 0.50‰, w ilości zbliżonej do wydychanej przed człowieka. Otrzymywane wyniki regulujemy względem wzorców i oprogramowania tak, by wyświetlane przez niego wyniki odpowiadały wartościom rzeczywistym. Po wszystkim, użytkownik otrzymuje specjalny Certyfikat Kalibracji Alkomatu. Profesjonalny serwis alkomatów możesz zamówić na Bean.pl. Wejdź i wypełnij zgłoszenie.

Jak często kalibrować alkomat


Kalibrację alkomatu najlepiej przeprowadzać cyklicznie, po czasie podanym w instrukcji urządzenia. Przyjmuje się, że dla alkomatów z sensorami półprzewodnikowymi ten czas to 6 miesięcy lub 200szt. przeprowadzonych pomiarów, dla alkomatów z sensorami elektrochemicznymi czas ten wynosi 12 miesięcy 500szt. pomiarów.

0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *