Jak nauczyć dziecko samodzielnego ubierania się

830

Wielu rodziców zastanawia się jak nauczyć dziecko samodzielnego ubierania się. To, co dorosłym wydaje się być proste i oczywiste, maluchom sprawia wiele trudności. Nałożenie na siebie ubrań, zasznurowanie butów, zapięcie zamków to czynności, które wymagają odpowiedniej koordynacji wzrokowo-ruchowej. To właśnie na nią warto położyć nacisk i zaoferować dziecku zabawki i pomoce dydaktyczne zarazem.

Pomoce do nauki ubierania i wiązania

Dziecko można przygotować na wiele sposób do samodzielnego ubierania się. W tym celu warto sięgnąć po odpowiednie pomoce dydaktyczne od Moje Bambino. Edukację dziecka zacząć można od ubierania i rozbierania lalek, dzięki czemu dziecko poznaje prawidłową kolejność ubierania się, a także ćwiczy swoje precyzję swoich ruchów przy nakładaniu ubranek na zabawkę. Warto sięgnąć także po ramki do zapinania, sznurowania, zapinania czy wiązania kokard, dzięki którym dziecko ćwiczy te ważne umiejętności i nabiera w nich wprawy. W ofercie znajdują się również specjalne buciki, dzięki którym uczyć się można umiejętności sznurowania.

Jak się ubierać na co dzień?

Samodzielnie ubieranie się często polega na tym, ze dziecko sięga po zestaw, który przygotował dla niego opiekun. Ale bawiąc się z dzieckiem, warto wprowadzać je w świat ubrań, pokazując, że poszczególna odzież związana jest z pogodą czy daną okazją. Pomogą w tym zestawy mała garderoba, puzzle magnetyczne czy kolekcja różnych ubranek. Na ich przykładzie maluch uczy się, jak dobierać odzież do danych czynników atmosferycznych, co włożyć na siebie idąc na podwórko, do szkoły, a co udając się na spotkanie do dziadków. Pociecha będzie miała okazję więc nabywać wiedzę o świecie, uwzględniając kontekst społeczny i konwenanse. Równocześnie taka forma zabawy jest dla niej bardzo atrakcyjna. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku dziewczynek, ale warto również chłopcom pokazywać jakie są zasady dobierania odzieży.

Rodzice, którzy zastanawiają się, jak nauczyć dziecko ubierania się, powinni sięgnąć po odpowiednie pomoce dydaktyczne. Choć maluch dopiero kończąc przedszkole jest w stanie sam się ubrać, ćwiczenie odpowiedniej koordynacji wzrokowo-ruchowej ułatwi, a może nawet i przyśpieszy ten proces. Samodzielne ubieranie się wymaga siły, wytrzymałości, koordynacji i świadomości przestrzennej. Te umiejętności buduje się właśnie w pierwszych latach życia. Odpowiednie ćwiczenia w formie zabawy czy gry będą pomagać dziecku rozwijać się w tym zakresie i sprawią, że ubieranie się nie będzie wkrótce żadnym problemem.

0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *