Jak dbać o ogród

Ogród to miejsce, w którym spędzamy czas wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. Jednak żeby miło spędzać chwile na świeżym powietrzu, musimy regularnie dbać o roślinność w ogrodzie. Dzięki temu podczas odpoczynku na świeżym powietrzu będziemy mogli podziwiać nasz ogród, który zawsze będzie zadbany.

Prace ogrodowe możemy podzielić ze względu na pory roku. Na wiosnę rośliny budzą się do życia, i właśnie wtedy musimy szczególnie o nie zadbać. Nawożenie odpowiednimi preparatami znacząco wpłynie na wygląd roślin w sezonie. Powinniśmy regularnie nawozić rabaty kwiatowe, ale również drzewa i krzewy. W zależności od gatunku możemy to robić nawet kilka razy w roku. Jednak w większości przypadków wystarczy nawieźć rośliny tylko na wiosnę. Warto także zadbać o odpowiedni nawóz dla naszych warzyw i owoców. W tym wypadku lepiej sięgnąć po naturalne środki w postaci obornika lub kompostu. Najlepszym wyjściem będzie założenie własnego kompostownika, w którym wykorzystamy resztki jedzenia do produkcji nawozu. Kolejną ważną sprawą jest przycinanie drzew i krzewów. Drzewa i krzewy owocowe przycinamy na wiosnę, co zmobilizuje je do wypuszczania nowych pędów, oraz poprawi jakość plonów. Iglaki najlepiej przycinać jesienią, gdyż dopiero wtedy kończą swój wzrost. Jeśli przytniemy je na wiosnę, to w sezonie wypuszczą młode pędy i znów musielibyśmy je przycinać. 

Nawożenie ważną czynnością przy dbaniu o trawnik

Ogród to nie tylko kwiaty, drzewa i krzewy, ale również trawnik. To właśnie po nim będziemy spacerować, i właśnie dlatego powinniśmy odpowiednio zadbać o jego jakość. Trawę musimy regularnie przycinać. Dodatkowo nawożenie sprawi, że trawa będzie rosła gęsto, co poprawi jej wygląd. Oprócz cięcia ważne jest także nawadnianie trawnika. W przypadku małego ogrodu z powodzeniem możemy to zrobić z pomocą węża ogrodowego. Jednak w przypadku kiedy posiadamy większy ogród może to być problematyczne. Wtedy pomocny będzie system nawadniania trawnika. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że trawa zawsze będzie odpowiednio nawodniona, co przełoży się na jej wygląd. Nawadnianie ogrodu jest bardzo ważne szczególnie w czasie suszy. Dlatego warto pomyśleć nad tym rozwiązaniem.

0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *