Fale dźwiękowe w diagnostyce medycznej i badaniach USG

doctor-1228627_1280

Ultrasonografia to stosunkowo bezpieczna diagnostyczna procedura medyczna, w której fale dźwiękowe są wprowadzane do organizmu za pomocą głowicy.

Fale dźwiękowe odbijają się od kości i tkanek ciała i tworzą czarno-biały obraz na monitorze. Zabieg jest bezpieczny, ponieważ nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, takiego jak prześwietlenie lub tomografia komputerowa, czego należy unikać w ciąży. Obraz ultradźwiękowy jest wytwarzany przez wysyłanie fal dźwiękowych o częstotliwości 1–10 milionów Hz przez przetwornik, umieszczając go na strukturach ciała. Fale dźwiękowe są pochłaniane lub odbijają się z powrotem do kryształów w głowicy przetwornika. Na przykład fale dźwiękowe przechodzą przez obszary puste lub wypełnione płynem, takie jak pęcherz i naczynia krwionośne. Te obszary są czarne na ekranie. Obszary wypełnione tkanką umożliwiają pewną penetrację i załamanie dźwięku oraz tworzą szaro-biały obraz. Naprawdę twarde struktury, takie jak kości, dają jasny, biały obraz, ponieważ fale dźwiękowe całkowicie odbijają się z powrotem do przetwornika.

Aparaty USG pozwalają na pozyskiwanie obrazów dosyć szybko, tak aby pokazać ruch narządów i struktur w ciele w czasie rzeczywistym (jak na filmie). Na przykład ruch bijącego serca można zobaczyć nawet u płodu. Ultrasonografia jest skutecznie stosowana do wykrywania narośli i ciał obcych, które znajdują się blisko powierzchni ciała, takich jak tarczyca, piersi, jądra i kończyny, a także niektóre węzły chłonne. Ultrasonografia jest skutecznie stosowana do obrazowania narządów wewnętrznych jamy brzusznej, miednicy i klatki piersiowej, ponieważ fale dźwiękowe są blokowane przez gaz oraz przez kości.

Ultrasonografia narządów wewnętrznych wymaga specjalnych umiejętności. Osoby, które zostały specjalnie przeszkolone do wykonywania badań ultrasonograficznych, nazywane są ultrasonografami.

Aparat USG cena urządzenia

Systemy kosztują zaledwie 4 000 euro lub mniej, podczas gdy najnowsze, wysokopoziomowe systemy kosztują nawet 100 000 euro i więcej.

0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *