Pielęgnacja oczu psa to zadanie ważne i odpowiedzialne, ponieważ narząd wzroku ma ogromne znaczenie dla dobrego samopoczucia Twojego czworonoga. Jak powszechnie wiadomo, oczy psa powinny być błyszczące i czyste, bez śladów ropnej wydzieliny lub łzawienia. Nawet jednak zdrowe oczy wymagają regularnego przemywania i pozbywania się tzw. śpiochów. Są to pozostałości kurzu i zanieczyszczeń, które zbierają się po nocy w kącikach psich oczu. W dzisiejszym wpisie podpowiadamy jak robić to prawidłowo.
Co jest potrzebne, by prawidłowo pielęgnować oczy u psa
Do przemywania oczu wystarczy odpowiedni preparat, a także płatki kosmetyczne do demakijażu. Można też używać specjalnego czyścika np. wzbogaconego o jony srebra. Nie polecamy stosować w tym celu waty, gdyż jej drobinki mogą się dostać do oka i spowodować podrażnienie. By zakupić specyfik do przemywania oczu u psa, najlepiej jest odwiedzić sklep Weterynaryjny.pl: https://weterynaryjny.pl/pielegnacja-oczu-c-2_55_89.html
W odpowiedniej podkategorii znajdują się tam krople i toniki do oczu, dedykowane dla czworonogów. Są tam preparaty przeznaczone do codziennego stosowania o łagodnym działaniu. Dzięki tego rodzaju specyfikom pielęgnacja oczu psa nie jest trudna. Krople nie tylko skutecznie usuwają zanieczyszczenia, ale także dzięki delikatnej formule, wzbogaconej o ekstrakty z ziół, chronią okolice oczu przed stanem zapalnym. Jeśli Twój czworonóg cierpi na zakażenie bakteryjne oka, nie zwlekaj z zakupem odpowiednich kropli, które również możesz nabyć na stronie wspomnianego wyżej sklepu. W sytuacji, w której zauważysz u psa ropną wydzielinę, lub podrażnienie konieczna jest wizyta u weterynarza. Specjalista zdiagnozuje schorzenie i przepisze odpowiednie krople.
Jak przemywać oczy psa – kilka porad
Zaczynamy od nałożenia kilku kropli preparatu na watkę kosmetyczną. Przemywanie należy wykonać przy zamkniętym oku, kierując wacik od zewnętrznego kącika oka, w kierunku nosa. Dzięki temu wszystkie ewentualne zanieczyszczenia zostaną usunięta poza oko, a nie do jego wnętrza lub pod powiekę. Zabieg ten należy wykonywać regularnie, ponieważ jeśli zaniedbamy oczy naszego psa, to zaskorupiała wydzielina może zaczopować kanalik łzowy. Zablokuje to wypływanie łez, co jest naturalnym procesem, a co za tym idzie, uniemożliwi prawidłowe nawilżanie oka. Szczególnej pielęgnacji wymagają okolice oczu u psów długowłosych. U ras tych niekiedy się zdarza, że niesforne włosy, które rosną w pobliżu oka, mogą podrażniać gałkę oczną. W tych przypadkach konieczne jest przycinanie ich specjalnymi nożyczkami.