Uzyskanie dyplomu licencjata, magistra lub inżyniera, to moment zwieńczenia ważnej części ścieżki edukacyjnej. Jest to również czas podsumowań i planów – zarówno zawodowych jak i tych, dotyczących dalszego zwiększania swoich kompetencji i kwalifikacji. Jednym z popularnych sposobów na zdobycie nowej wiedzy i podniesienie pozycji na rynku pracy są studia podyplomowe.
Studia podyplomowe – dla kogo?
Podyplomówka stanowi ofertę dla absolwentów studiów wyższych – może być rozszerzeniem i uzupełnieniem wiedzy zdobytej podczas studiów licencjackich, magisterskich lub inżynierskich, może też dotyczyć zupełnie innej dziedziny, niż studiowana wcześniej. Nie ma również żadnych ograniczeń czasowych – można rozpocząć je zarówno bezpośrednio po ukończeniu studiów pierwszego stopnia, jak i wiele lat później. Aby ułatwić słuchaczom pogodzenie aktywności zawodowej z kontynuowaniem edukacji, zajęcia odbywają się w formie zaocznej. Uczelnie idące z duchem czasu oferują jeszcze większe ułatwienia – np. naukę zdalną, której program jest identyczny, jak w przypadku studiów przyjazdowych – oczywiście, również dyplom niczym się nie różni.
Zdecydowanym atutem studiów podyplomowych jest dopasowanie oferty edukacyjnej do zapotrzebowania na rynku pracy. Zapewniają one wiedzę znacznie bardziej specjalistyczną, niż studia pierwszego stopnia. Dobrym przykładem jest chociażby pedagogika – nie ulega wątpliwości, że absolwenci np. kierunków dotyczących pracy z dziećmi ze specjalnymi wymaganiami intelektualnymi, będą lepszymi i bardziej poszukiwanymi specjalistami, niż osoby które mogą pochwalić się jedynie ukończeniem studiów pierwszego stopnia. Podobny schemat działa w przypadku wielu innych dziedzin, szczególnie tych, które stale się wzbogacają się o nową wiedzę – między innymi kierunki marketingowe, zarządcze, menadżerskie, psychologiczne, prawne, a także te, które związane są ze zdrowiem czy nowymi technologiami.
Czy warto?
Studia podyplomowe dają możliwość poszerzenia i wyspecjalizowania zdobytej wcześniej wiedzy, oraz, co bardzo ważne – użycia jej w praktyce. Z całą pewnością stanowią inwestycję – zarówno czasu, jak i pieniędzy, jednak inwestycja we własny rozwój zwykle zwraca się wielokrotnie, szczególnie w obecnych realiach rynkowych, gdzie poszukiwani są wielozadaniowi specjaliści o szerokiej wiedzy.
Gdzie studiować?
Zapraszamy do poznania oferty edukacyjnej WSZIP – https://wwszip.pl/oferta-studiow-podyplomowych/ – znajdziesz tam szeroki wybór kierunków, a proces rekrutacji możesz przeprowadzić całkowicie online.