Czosnek Harnaś - jaka to odmiana

Czosnek zimowy Harnaś jest to bardzo popularna polska odmiana czosnku. Odmiana ta charakteryzuje się bardzo intensywnym aromatem. Polski czosnek Harnaś został doceniony otrzymując złoty Medal Polagra Farm na MTP w 2007 roku. Zdobył również tytuł laureata AGRO POLSKA.

Czosnek Harnaś – jaka to odmiana

Odmiana tego warzywa jest odmianą wczesną, dającą bardzo wysokie plony. Czosnek Harnaś tworzy dość duże, szare główki, złożone z ząbków okrytych fioletową łuską. W skład główki tego warzywa wchodzi od ośmiu do trzynastu ząbków. Intensywnie zielone liście tego polskiego czosnku Harnaś mają pokrój wzniesiony. Warto również wspomnieć, że jest to odmiana strzałkująca, czyli wytwarza pędy kwiatostanowe z cebulkami powietrznymi. Główki tej odmiany są słabo pokryte łuskami, w związku z czym nie nadają się do bardzo długiego przechowywania.

W jaki sposób uprawiać czosnek Harnaś

Ziemia, która jest przepuszczalna, bogata w próchnicę, a jej odczyn jest obojętny, jest najlepsza do uprawy czosnku Harnaś. Warzywo to jest trwałe, dobrze znosi ujemne temperatury, warto również dodać, że czosnek Harnaś może zimować w gruncie. Bardzo ważne przy uprawie czosnku jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności. Pamiętaj, że długa susza spowoduje zebranie o wiele mniejszych plonów. Warunkiem powodzenia jesiennego sadzenia jest dobre ukorzenienie przed nadejściem mrozów.

Kiedy powinno się wykopywać czosnek

Tuż po zimowych miesiącach Harnaś zaczyna wzrost przy temperaturze wynoszącej plus minus trzy stopnie Celsjusza. Lipiec jest miesiącem, w którym polski czosnek powinien osiągnąć dojrzałość zbiorczą. To kiedy warzywo jest gotowe do zbioru zależy często od:

  • pogody,
  • terminu sadzenia,
  • warunków uprawy.

Gdy procent uschniętych liści na czosnku wynosi od pięćdziesięciu do sześćdziesięciu to jest czas na wykopywanie. Na wielkość ząbków ma wpływ także usuwanie kwiatostanów, z uwagi na to, że gdy kwiaty zostaną usunięte to ząbki będą większe. Pamiętaj, aby ten zimowy czosnek wykopywać w suchy dzień, a przebrane główki dosusz w przewiewnym miejscu.

Szczegółowe dane o czosnku zimowych Harnaś:

  • masa główki: 50-70g,
  • średnica główki: 6-8cm,
  • ilość ząbków w główce: 8-13,
  • rozstaw sadzenia: 10-15 cm,
  • termin sadzenia: X/XI,
  • zbiory: VII,
  • norma wysadzania: 1kg/10m2

Czosnek Harnaś – zastosowanie

Ta odmiana czosnku jest jedną z najpopularniejszych roślin przyprawowych, a nawet i leczniczych, a można ją zakupić chociażby za pośrednictwem sklepu internetowego https://smakitucholi.sklep.pl/czosnek-polski. Tak naprawdę to wystarczy kilka ząbków czosnku, aby nadać niezwykłego aromatu potrawom. Jeżeli chodzi o działanie lecznicze to czosnek Harnaś jest naturalnym lekiem który, wzmacnia naszą odporność oraz działa przeciwzapalnie. Czosnek działa zarówno na ludzi, jak i na rośliny oraz zwierzęta.

0 I like it
0 I don't like it

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *